Violinista Marko Simović i pijanista Nikola Vučković nastupili su na Maloj sceni u Starom Baru.
U okviru muzičkog segmenta „Barskog ljetopisa“, kamerni duo Simović/Vukčević predstavio se kompleksnim, monotematskim programom – Prvom i Drugom sonatom za klavir i violinu Sergeja Prokofjeva.
Publika „Ljetopisa“ Marka Simovića pamti sa prošlogodišnjeg nastupa sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom na Ljetnjoj sceni Doma kulture, dok je ove godine imala priliku da ga vidi kao kamernog muzičara. Ambijent Starog grada je, po njegovim riječima, fantastičan, ali koncert na otvorenom uvijek sa sobom nosi izazove.
„Imao sam priliku da na ovoj sceni gledam neke predstave, na neki način svjedočimo rekonstrukciji Starog Bara i voljeli bismo da to ide malo brže, zbog njegove istorijske vrijednosti ali i zbog značaja koji ima, ne samo za barsku sredinu, već i za Crnu Goru i širi region. Ambijent je nevjerovatan, divna scena koja je u akustičkom smislu izuzetno zahtjevna, mi smo se odlučili za malo rizičniju verziju, bez ozvučenja, koju ja preferiram jer na publiku ostavlja utisak akustičnog koncerta. Ova scena može da se prilagodi potrebama koncerata i ja joj se uvijek rado vraćam“, istakao je Simović ne skrivajući zadovoljstvo što su, iako ne tako brojni, ali zasigurno istinski, ljubitelji muzičke umjetnosti, s pažnjom pratili koncert.
„Višedecenijsko trajanje ’Barskog ljetopisa’ je učinilo svoje. Ako samo prođemo kroz arhivu, moći ćemo da nađemo neka od najpoznatijih svjetskih imena koja su nastupala na njegovim scenama. Kulturni turizam je u razvoju, mi se moramo u narednom periodu fokusirati na to. Zbog trenutnih okolnosti, veliki broj umjetnika iz Istočne Evrope – Ukrajine, Bjelorusije, Rusije je na ovim prostorima našao svoj kutak gdje žive i rado posjećuju koncerte a isto tako i među turistima koji ovdje odmaraju ima naše publike. Lijepo je što Festival radi na promociji i postiže rezultate“, naglasio je Simović uz napomenu da intenzivnu i aktivnu ulogu u muzičkom životu Bara ima i ŠOMO „Petar II Petrović Njegoš“.
Pripreme za koncert u Baru bile su naporne, pogotovo zbog obaveza u Muzičkom centru Crne Gore čiji je direktor.
„Pronalazim balans između obaveza u Muzičkom centru, pedagoškog rada, vježbanja i, naravno, porodice, ali to je život muzičara, neophodno je davati maksimum. Svaka faza života nosi određene izazove ali za sad se uspijevam nositi sa njima“, zaključio je Marko Simović.
Nikola Vučković, po rođenju Baranin, za sobom ima više od 250 nastupa u zemlji i inostranstvu ali je na sceni među zidinama Starog grada sinoć nastupao prvi put.
„Čast je i privilegija svirati u rodnom mjestu, bilo je ovo prelijepo veče, utisci su izvanredni“, kazao je Vučković osvrnuvši se i na uspješnu, dvodecenijsku saradnju sa kolegom iz kamernog dua.
„Što se tiče saradnje sa Markom, ona traje od 2002. godine i naših prvih zajedničkih nastupa. Razvijana je kroz raznorazne varijante, nije podrazumijevala samo kamerni duo nego i veće sastave, zajedničke autorske večeri. Mislim da je publika mogla da osjeti da Marko i ja dišemo u istom ritmu. Večerašnji program je veoma zahtjevan, radi se o malo težim notama umjetničke muzike koja je uvijek na cijeni i u kojoj umjetnik može da pokaže svoju najbolju vještinu pri izvođenju. Možda nije toliko popularna za ljetnje festivale ali, i pored toga, istinski ljubitelji muzičke umjetnosti večeras su uživali“, siguran je Vučković najavljujući da sa Markom ima još nekoliko nastupa ali i da planira koncerte sa svojom ljepšom polovinom – violinistkinjom i multiinstrumentalistkinjom, „tako da rada i aktivnosti neće faliti“.