Aleksej Ljubimov, koga smatraju za jednog od najoriginalnijih i najistaknutijih pijanista današnjice, nastupiće na Večernjoj sceni Ljetopisa, u subotu 29. jula u Dvorcu kralja Nikole, čime se nastavlja serija nastupa velikana svjetske savremene klasične muzike u Baru. Početak koncerta zakazan je za 22h.
Njegov bogati repertoar u kombinaciji sa posvećenošću, muzičkim principima i moralom čini ga značajnim izuzetkom na današnjoj muzičkoj sceni. Kao student Moskovskog konzervatorijuma u klasi profesora Hajnriha Neihauza, Ljubimov je u ranoj mladosti razvio strast ka izvođenju barokne muzike na tradicionalnim instrumentima i ka kompozitorima dvadesetog vijeka od Šonberga, Stokhauzena, Buleza, Ivea i Ligetija, pa do njegovih savremenika Gubaiduline i Parta.
Skrenuo je pažnju na sebe svojim uvjerljivim interpretacijama modernih djela, a 1968. godine izveo je po prvi put u Moskvi djela Džona Kejdža i Terija Rajlija. Premijerno je u Rusiji izveo mnoga djela XX vijeka pa je samim tim bio kritikovan od strane sovjetskih vlasti zbog svoje privrženosti ka muzici Zapada i dobio zabranu izlaska iz Sovjetskog saveza nekoliko godina. Ljubimov se tada skoncentrisao na rad na originalnim instrumentima iz XVI i XVII vijeka i osnovao Moskovski barokni kvartet i Moskovsku kamernu akademiju, kao i avangardni muzički festival Alternativa (1988).
Nastavlja da izvodi i „staru“ i „novu“ muziku, a takođe snima klasični i romantični repertoar XVIII i XIX vijeka. Politička situacija se smirila tokom osamdesetih godine, te se Ljubimov ubrzo nakon toga svrstao u red najboljih internacionalnih pijanista i nastupao po Evropi, Sjevernoj Americi i Japanu. Debitovao je u SAD-u 1991. godine kao solista u Njujorku. Zatim je nastupao sa Filharmonijom Los Anđelesa, sa Filharmonijama Helsinkija, Izraela, Minhena i Sankt Peterburga, Kraljevskom filharmonijom u Londonu, sa Nacionalnim orkestrom Rusije, Filharmonijskim orkestrom radija Francuske, Simfonijskim orkestrom iz Berlina i Simfonijskim orkestrom iz Toronta. Nastupao je sa najznačajnijim svjetskim dirigentima kao što su Aškenazi, Jarvi, Kondrašin, Hogvud, Makeras, Nagano, Norington, Pletnev, Saraste, Salonen, Janovski i Tortelije. Aleksej Ljubimov ostvario je nezaboravne nastupe sa Orkestrom Doba Prosvijećenosti, Bečkom akademijom i Vokalnim kolegijumom Genta.
Njegovi renomirani partneri u kamernom muziciranju su: A. Štajer, N. Gutman, P. Šrejer, H. Šif, K. Tezlaf, G. Kremer, I. Monigeti i V. Kujiken. U skorijim sezonama Ljubimov je odsvirao brojne solo recitale i koncerte sa Simfonijskim orkestrom iz Birmingema, Nacionalnim orkestrom iz Rusije i u velikoj bečkoj sali Muzikverein sa austrijskim Tonkunstler orkestrom. Čuvena je njegova turneja u okviru koje je interperetirao klavirske koncerte V.A. Mocarta sa orkestrima: Hajdn Simfonijeta, Švajcarsko-italijanskim orkestrom sa dirigentom Robertom Kingom, zatim klavirske koncerte J. Hajdna sa Kamernim orkestrom iz Salcburga i dirigentom Ser Rodžerom Noringtonom u Njujorku, i Partovu Lamentatu sa Bečkim simfonijskim orkestrom sa dirigentom A. Borejkom.
Izveo je Skrjabinovog Prometeja na Salcburškom festivalu u Kopenhagenu 2010. godine kada je i odsvirao solističke recitale u Briselu, Utrehtu, Budimpešti, Lilu, Londonu, Los Anđelesu i Njujorku. 2011. godine nastupio je sa Festivalskim orkestrom iz Budimpešte i dirigentom I. Fišerom. Ljubimovi brojni studijski snimci uključuju i klavirski duo sa A. Štajerom i često nagrađivani komplet snimaka Mocartovih klavirskih sonata. Njegove brojne snimke producirale su izdavačke kuće Melodia, Erato, BIS, Sony, ECM i Harmonia Mundi labels. Posljednjih petnaest godina snima za izdavačku kuću ECM repertoar Lista, Glinke i muziku XX vijeka.