U prelijepom ambijentu bašte ugostiteljskog objekta Fenix u makedonskom naselju svoje najnovije djelo promovisao je poeta Srđan Leković koji je kazivao stihove iz upravo objavljene zbirke poezije Reč i tišina u izdanju Međunarodnog udruženje književnika i stvaralaca Nekazano iz Bara.
Tragom jedne manifestacije, ovog tek nešto vise od godinu dana registrovanog udruženja pod nazivom Lijepa riječ u kafani, pjesnik Srdjan Leković pozvao je na promociju svoje nove knjige i druženje svoje prijatelje i kolege pjesnike u kafanu - baštu restorana Fenix ,i za oficijelni dio zadužio Labuda Lončara u svojstvu izdavača, a svog skolskog druga i književnog sapatnika iz školskih klupa do danas Sašu Stojanovića – kao moderatora večeri.
Srđan Leković živi i radi u Baru. Prve stihove objavio je 1996. u zborniku “Izgleda da će jugo” u izdanju Udruženja književnika Bara Ars Antibari, a već 1997. bio je jedan od pobjednika konkursa mladih poeta SRJ u Pančevu . Prvu samostalnu zbirku poezije Kad je reč o tebi objavio je 2005, i zbirke poezije Svitac i Sveimen.Upravo objavljenom novom knjigom poezije pod nazivom Reč i tišina pokazao je da se svojim poetskim ostvarenjima ističe kao neobičan i nesvakidašnji autor ljubavne poezije efektnog i originalnog pjesničkog izraza .
Najnovija knjiga Reč i tišina je njegov pokušaj da pokaže da naizgled dva dijametralno suprotna pojma - govor i tišina - zapravo predstavljaju savršenu cjelinu, da nema jedne od njih, ova druga ne bi imalo nikakvo značenje.
- Riječ je potrebna svima nama, kao snažno sredstvo koje može biti dovoljno da obilježi čitav jedan život. Nasuprot tome je tišina. Nije lako ni ćutati, jer je za shvatanje važnosti tišine potrebno vrijeme. Zapravo tišina vrlo često zna i da odjekne jače i od same riječi i bilo kog zvuka koji nas okružuje. Zbog toga treba biti oprezan i sa riječima i sa tišinom, jer one predstavljaju neodvojiv segment naših života - kazao je Leković, čija posljednja knjiga sadrži stihove prevedena na osam jezika.
Nakon promocije do kasno u noć u Fenixu”nastavilo se druženje pjesnika uz Crmničko vino i nezaobilazni mezeluk, onako boemski , gdje su svoje stihove ad hoc“ govorili književni stvaraoci Svetlana Todorović , Nadica Ilić – obe pjesnikinje iz Beograda, Fjodorova Olga Vitaljevna iz Rusije,i naši poznati stvaraoci lijepe riječi Svetozar Đurišić , Žarko Marović iz Virpazara, Nataša Lečić , Labud N. Lončar , Vladimir Cerović , Milan Vujović i Milo - Miško Vučinić iz Bara.
Osim autora, zvjezda večeri bila je profesorica u penziji Jovanka Beba Popović, koja je iz prve ruke evocirala sjećanja kako su kao učenici i pjesnik i pjesnik - moderator bili posebna djeca, djeca koja obećavaju, što se i obistinilo.
{galerija}art/2017/7/poet{/galerija}