Tražimo ono što nas spaja

art tiho

16. jun 2023. godine u 21h  - Umjetnička galerija "Velimir A. Leković" Bar.

U petak, 16. juna 2023. godine, u 21h, u Umjetničkoj galeriji "Velimir A. Leković" u Baru, biće otvorena izložba slika "Tražimo ono što nas spaja" akademskog slikara Tiha Vujovića, sa Cetinja.

Isječak iz kataloga - autor teksta dr Milun Lutovac
"Male stvari čine život. One su dio one svakodnevne životne mimikrije koja nenametljivo ukazuje na čudesnu egzistenciju estetike, moć nemoći, koju svijet ne mora da razumije, ali ga ona svojim tihim trajanjem kroz zagonetno vrijeme uvijek iznova podsjeća na neugasivo pristusvo lijepog. Slikar Tiho VUJOVIĆ, svojim vanvremenskim, otvorenim djelom poručuje da nas umjetnost čini boljim ljudima i da je svaki naš dan ugovor sa nekom budućom uspomenom.
U rasklopivo, toplo-bojnom domu Vujovića na Cetinju, u kući stvaralačke epifanije trenutak potpunog prepuštanja umjetnosti ne dolazi, kako se to misli, kada nam neki unutrašnji glas šapne da bi trebalo da odložimo pero ili kist, ono, to istinsko putovanje, tu tek počinje.
Trebalo bi, ali ko će o svemu tome voditi računa - ćuti, dok preslaže sobu sa slikama, a kao da govori, Tiho Vujović - vježbati oko za skrivena značenja stvari, jer vid registruje, navodi i zavodi, ali ne tumači - kao da zna da je njegova slika mjesto gdje nastaje i nestaje oblik i vječna priča o dolasku i odlasku."

O Autoru izložbe..

art tiho 1

Tiho (Tihomir) Vujović je rođen 29.07.1961. godine na Cetinju, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Prije upisa na FLU (Fakultet likovne umjetnosti), 1988. godine, studirao je građevinski i ekonomski fakultet, osnovao organizaciju Art-kok u okviru koje je funkcionisalo pozorište, četiri muzička benda i plesne grupe. Od 1985-1991. godine je obnovio i sam vodio Radio Cetinje, a od 1991-1993. godine radio u njemu kao muzički urednik. Likovnu akademiju je završio jula 1993. godine, kao najbolji student generacije, sa prosječnom ocjenom 9,40. Po završetku studija je nastavio stručno usavršavanje iz umjetnosti i komunikologije i to pet godina u italijanskim gradovima Firenci, Rimu i Veneciji, jednu godinu u Parizu i pet godina u američkim gradovima Filafelfiji, Sakramentu, Njujorku i Los Anđelesu. Boravak u Parizu je obilježila i samostalna izložba sa 17 hiljada posjetilaca zahvaljujući kojoj je dobio priliku da predaje kao gost na Likovnoj akademiji „Beaux Arts“, na Univerzitetu u Sen Deni, pod nazivom „Slikarstvo u 21. vijeku“. Pariski muzej Luvr ga je uvrstio u svoju dokumentaciju zahvaljujući slici „Mona Liza u Bezvremenu“.
Tiho je imao 19 samostalnih izložbi od Cetinja do Pariza. Nezvanično je Ginisov rekorder po broju posjetilaca na otvaranju izložbe. U Podgorici 1998. godine, po procjeni Montena-faxa, u momentu otvaranja izložbe bilo je prisutno 8.500 ljudi, a 2006. godine je za 14 dana izložbu takođe u Podgorici posjetilo 40 000 ljudi. Napisao je scenario za film "Goli u duši” i knjigu "Marlen", koja je 2008. imala 3 izdanja i bila najprodavanija knjiga na Trećem međunarodnom Podgoričkom sajmu knjige.
Godine 2006. je započeo realizaciju autorske edukativno zabavne emisije “Tiholand”, koja je imala 126 epizoda. Prvih 100 emisija u serijalu su emitovane u periodu od maja 2006. do januara 2009. godine na Atlas televiziji. 101. epizoda je realizovana 2010. godine za kablovsku NNM televiziju u Njujorku. Poslednjih 25. epizoda snimljeno je i prikazano 2015. godine na televiziji Atlas. U periodu od 2017. do 2019. godine za televiziju A1 je uradio 430 polusatnih edukativnih emisija pod nazivom “11 minuta sa Tihom Vujovićem”.
Magistarske studije je upisao 2013. godine na Fakultetu umjetnosti, na Univerzitetu Donja Gorica. Zvanje magistra teorije savremene umjetnosti stekao je 2014. godine poslije uspješne odbrane teze: Kventin Tarantino u “Psima i pričama”.
Od školske 2010/11 je angažovan kao predavač na predmetu “Umjetnost, i komunikologija”, na fakultetima: Fakultet za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis, Fakultet za informacione sisteme i tehnologije, Politehnika, Fakultet za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju, Fakultet za sportski menadžment, Fakultet za preduzetništvo, ekonomiju i biznis, Fakultet Geodezija, Fakultet Matematika, Fakultet elektrotehnika i Fakultet Psihologija.
Tvorac je Humanitarno-Profitabilni projekata “Srećna kuća” koji ima za cilj da zbrine ljude svih dobi koji su u svojim poznim ili mlađim godinama ostali sami, nemoćni ili zaboravljeni od najbližih kao i zajednice u kojoj žive. Program Srećne kuće je baziran na interakciji samih korisnika uz stručnu pomoć animatora, motivatora, a sve pod budnim okom relevatnog medicinskog osoblja. Srećna kuća ima osnovni cilj da njeni korisnici budu srećni, zdravi i motivisani da žive i doprinose uzdizanju ove misije čiji je zadatak da liječi od otuđenosti i usamljenosti.

 

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar